Lista aktualności Lista aktualności

Apel o ostrożność!

9 na 10 pożarów lasów powoduje człowiek! Dyrektor RDLP w Toruniu przestrzega.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w niemal wszystkich lasach!

Niewielka ilość śniegu, przesuszona po zimie ściółka leśna oraz przedłużający się brak opadów zwiększają ryzyko pożarów. Jest niebezpiecznie także ze względu na utrzymujący się wiatr, który przesusza warstwy ściółki.

Od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Pierwsze pożary w lasach wybuchały już w styczniu! Ogień trawił lasy już ponad 350 razy i zniszczył ponad 130 ha lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych. Najgorsze w statystykach były zaś ostatnie ciepłe dni… Do 10 kwietnia ogień wybuchal aż 160 razy a lasach zarządzanych przez LP.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Bartosz Michał Bazela, apeluje:

W związku z dużym zagrożeniem pożarowym lasów w regionie kujawsko - pomorskim, obowiązuje szczególna ostrożność w sytuacjach, które mogą spowodować powstanie pożaru na terenach leśnych i z nimi sąsiadujących.

Od połowy marca br. leśnicy notują bardzo niską, na poziomie kilku procent, wilgotność ściółki leśnej, co sprzyja powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów. W takiej sytuacji każde nieostrożne obchodzenie się z ogniem, np. wyrzucenie niedopałka papierosa, może doprowadzić do rozniecenia ognia i w konsekwencji groźnego pożaru pobliskiego lasu.

Dane statystyczne zbierane od wielu lat niezmiennie wskazują, że aż 9 na 10 pożarów lasu powoduje człowiek. Zdarzają się działania umyślne, takie jak podpalenia i nieumyślne, np. nielegalne wypalanie pozostałości roślinnych na gruntach sąsiadujących z lasem.

Często pożary lasu są następstwem przeniesienia się ognia z terenu nieużytków, na których odbywa się nielegalne wypalanie.

Od początku br. Państwowa Straż Pożarna w woj. kujawsko-pomorskim wyjeżdżała już 321 do gaszenia traw. Okres wiosny to czas, kiedy powstaje najwięcej pożarów lasu. Dane Państwowej Straży Pożarnej mówią o 47 pożarach lasu na terenie naszego województwa.

Bez względu na to, czy nielegalne używanie otwartego ognia jest działaniem zamierzonym czy też nie, sprawca pożaru ponosi karę określoną w przepisach kodeksu wykroczeń lub kodeksu karnego, w zależności od tego, jakie zagrożenie spowodował pożar i jakie były jego skutki.

Przypominamy, że na terenach leśnych i w odległości do 100 m od lasu, używanie otwartego ognia jest zabronione i łamanie tego zakazu wiąże się z surowymi konsekwencjami.

Aktualną sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Od kwietnia do końca września jest monitorowana wilgotność ściółki w lasach. Kontrole są prowadzone dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych. Na podstawie wyników kontroli IBL określa stopień zagrożenia pożarowego.