Lista aktualności Lista aktualności

Szkolimy się nieustająco...

Przyroda wciąż zatacza koło...

Nieskończenie i niezmiennie. Początek i koniec zazębia się.  Jedno wynika z drugiego. To jest pasmo, proces, łańcuch, cykl. Jednym słowem przyroda.

Człowiek korzysta z tej odnawialności…

Ta retoryka towarzyszyła leśnikom, także w trakcie szkolenia, które odbyło się w dniach 20-21 czerwca, dla pracowników naszego nadleśnictwa. Szkoliliśmy się na terenie Nadleśnictwa Czersk oraz odwiedziliśmy zakłady przemysłu drzewnego.

„Początkiem” są dla lasu uprawy, czyli młode pokolenie powstałe z pomocą człowieka. Mieliśmy okazję obejrzeć tereny po klęsce w 2017 roku w Nadleśnictwie Czersk. Nowy las posadzany został z wykorzystaniem sadzonek kontenerowych z Gospodarstwa szkółkarskiego Bielawy. Niezwykle cenne i budujące, było zobaczyć sadzonki, które hodujemy w Toruniu, jak rosną w Borach Tucholskich. A rosną wspaniale. Rana po wichurze jaka przeszła 5 lat temu, przez ogromny teren naszej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, zabliźnia się. Pozbawione drzew połacie - zielenią się. Leśnicy z Nadleśnictw dotkniętych klęską wykonali świetną robotę i podołali ogromnemu wyzwaniu. Las powrócił. Cieszymy się, że Nadleśnictwo Dobrzejewice poprzez wyjątkową, kontenerową szkółkę  - mogło pomóc i mieć w tym wyzwaniu swój udział.

Siły drzemiące w przyrodzie

Na terenie Borów Tucholskich z sukcesem wykorzystywane są także odnowienia naturalne – czyli miejsca gdzie las obrodził i wydał potomstwo. Teraz naloty cieszą oko leśników. Są chronione i pielęgnowane. Jak sią okazało, pielęgnowane i chronione w Nadleśnictwie Czersk są nie tylko drzewa…

Historia w lesie ukryta

Na terenie tego borowego Nadleśnictwa, znajduje się rezerwat „Kamienne Kręgi”, który niektórzy nazywają polskim Stonehenge.

Historia tego rezerwatu wiąże się z ludem Gotów. Nazwa wywodzi się od plemienia zamieszkującego Götaland, na terenie dzisiejszej Szwecji. Przybycie Gotów w okolice Czerska, dokładnie do dzisiejszej miejscowości Odry, datuje się na 70 lata n.e.

Informację o tajemniczym ludzie zamieszkującym dzisiejsze Kaszuby, odkryto dzięki wykopaliskom Odrzańskich Kurhanów, gdzie Goci grzebali swoich zmarłych. Część naukowców uważa, że 12 kręgów z kamieni, które znajduje się na terenie rezerwatu, są dużo starsze i były wykorzystywane przez dawne ludy jako miejsca magiczne i posiadające ponadnaturalne moce.

Całkiem naturalne, ponadczasowe moce – ma natomiast w sobie drewno.

To super materiał, który znali i używali nie tylko Goci, ale kolejne ludy i pokolenia.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy w ilu produktach wykorzystywane jest drewno i jak jest powszechnie używane. Drewna dotyczył pierwszy dzień szkolenia, poświęcony zakładom przemysłu drzewnego. Odwiedziliśmy Mondi Świecie, które zajmuje się wytwarzaniem papieru właśnie z drewna i makulatury oraz Steico w Czarnej Wodzie - wytwarzające produkt oparty na fornirze klejonym warstwowo – wykorzystywany do różnego rodzaju konstrukcji. To firmy - odbiorcy drewna z lasów m.in. Nadleśnictwa Dobrzejewice. Polskie leśnictwo zarówno zapewnia społeczeństwu odnawialne drewno jak i gwarantuje trwanie lasu. By kolejnym pokoleniom ani lasu ani drewna nie zabrakło.

Dzięki rozwojowi polskiego przemysłu drzewnego, który jest nowoczesny i konkurencyjny na skalę światową, środki finansowe, jakie Lasy otrzymują za drewno od tych i podobnych firm, pozwalają na pokrycie kosztów związanych z przywróceniem lasu po klęskach żywiołowych. I to bez publicznych zrzutek!  I tu koło się kręci. Jedno wynika z drugiego…

Leśnicy poznali problemy z jakimi borykają się drzewiarze, gdy otrzymują drewno nieodpowiedniej jakości. Wszelkiego rodzaju zgnilizny, jako efekt porażenia drzew przez grzyby, krzywizny czy pęknięcia powstałe wskutek pozyskania – uniemożliwiają wyprodukowanie płyt czy papieru. Dlatego tak ważna dla leśników jest pielęgnacja lasu, a potem profesjonalizm w pozyskaniu drewna i jego odbiórce (klasyfikowanii według jakości). To były niezwykle cenne spostrzeżenia.

Dziękujemy serdecznie odwiedzonym firmom oraz Nadleśnictwu Czersk za możliwość zrealizowania szkolenia.

Więcej zdjęć w naszej fotogalerii.