Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Ochrony Środowiska w Toruniu

Nieprzerwalnie od 1972 roku, właśnie 5 czerwca zastanawiamy się nad ochroną różnorodności ekologicznej. Jak minął ten dzień?

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Ochrony Środowiska brzmiało: "Bądź dziki - dla życia"- to akcent położony na ochronę zagrożonych gatunków.

Ten wyjątkowy dzień został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas Konferencji Sztokholmskiej, prawie 50 lat temu, a jego obchody organizowane są w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce.

Obchody w Toruniu

W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z leśnikami z Nadleśnictw Dobrzejewice i Toruń, zorganizowała stoisko edukacyjne. Forma eko-festynu, pikniku rodzinnego na świeżym powietrzu, stanowiła przyjemne tło, do swobodnych rozmów o problemach środowiska naturalnego. Partnerami i współorganizatorami wydarzenia były m.in.: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych - Oddział Toruń, Straż Miejska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Parki Krajobrazowe: Wdecki i Krajeński, MPO w Toruniu, Polski Klub Ekologiczny czy Teatr Vaska. Dzień wypełniony został edukacją ekologiczną, warsztatami dla dzieci i dorosłych, zajęciami artystycznymi, grami terenowymi.

Na tle lasów

W Polsce aż 65 procent gatunków podlegających ochronie ścisłej to gatunki leśne. Na terenie nadleśnictw znajduje się 4000 stref ochronnych wokół chronionych gatunków, których w ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej.

To nie wszystko.

Lasy w Polsce, jako jeden z najcenniejszych elementów naszego środowiska, są chronione z wykorzystaniem wielu form ochrony przyrody: 86 % rezerwatów przyrody znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, 38 % terenów, na których prowadzona jest trwale zrównoważona gospodarka leśna, wchodzi w skład obszarów Natura 2000. Leśnicy dbają o prawie 12000 pomników przyrody. W celu zapewnienia trwałości i biologicznej odpornosci lasów, starannie zachowują zasoby genowe oraz róznorodność biologiczną.

Lasy Państwowe to największa instytucja ochrony przyrody w Polsce, pod opieką której znajduje się wielkie dziedzictwo minionych pokoleń. Ten depozyt, leśnicy przekazują kolejnym następcom. To ogromna odpowiedzialność, na którą leśnicy odpowiadają z pasją

Działo się!

Na stoisku edukacyjnym w Toruniu, leśnicy opowiadali o reintrodukcjach, czyli zasiedlaniu wybranych gatunków, które wyginęły. W ramach specjalnych programów w Lasach Państwowych, odtwarza się m.in. takie gatunki jak głuszec czy żubr. Rekwizyty i naturalne pomoce dydaktyczne, cieszyły się dużym zainteresowaniem, np. etapy wzrostu sosny od nasionka do sadzonki drzewa, próbki drewna różnych gatunków drzew leśnych, które różnią się barwą i "rysunkiem", makiety najpospolitszych grzybów czy "memory" polskich ptaków. Za pytania od leśników i grę w leśne "koło fortuny", można było otrzymać sadzonkę drzew leśnych: sosnę, świerk, jarząb, dziką gruszę. Dostępne były też inne materiały promocyjne Lasów Państwowych.

Ważne, aby rozmawiać

„Nie chodzi o to, by nie jeść jajek, ale by kura była szczęśliwa” – podsłuchano jedną z wypowiedzi.

Rozmawiano bowiem, także o surowcach odnawialnych. Jeśli chcemy chronić środowisko, to powinniśmy korzystać z produktów ekologicznych. Takim produktem jest DREWNO! Dlaczego? Bo jest odnawialne!

Dlatego "kącik nie tylko-dziecięcy" wyposażony został tylko w naturalne zabawki z drewna. Były też zabawy na drewnie i z drewnem: malowanie, naturalne farbowanie tkanin czy gra w kółko i krzyżyk na bukowych plastrach. To był także kącik zajęć praktycznych: pomiar średnicy drewna i strój jak na leśnika-specjalistę przystało.

To był interesujący, słoneczny dzień w toruńskim parku - w przyrodniczym wydaniu, który powinien trwać cały rok.

Więcej zdjęć w naszej galerii. Zapraszamy.