Lista aktualności Lista aktualności

Powrót do natury

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę.

Drewno niezbędne jest w budownictwie , transporcie , do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego oraz jako źródło energii. Wato rozejrzeć się tu i teraz –ile przedmiotów wokół nas wykonanych jest z drewna.

O wadze wykorzystywania drewna przez człowieka i jego trwałości, świadczą wykopaliska archeologiczne. Przyjaźń między człowiekiem a drewnem trwa od czasów prehistorycznych.

Drewno jest surowcem odnawialnym, przyjaznym ekologicznie i zdrowym.

Surowce kopalne takie jak ropa naftowa czy węgiel skończą się, drewno można produkować w sposób ciągły. Np. przyspieszając naturalne procesy zachodzące w przyrodzie – życia i śmierci, wymiany pokoleń…

 

Odnawialny

W odróżnieniu od innych powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, takich jak cegła, stal czy tworzywa sztuczne, do produkcji drewna nie są potrzebne żadne wysokoenergetyczne paliwa kopalne. Drewno to materiał konstrukcyjny, którego właściwości trudno przecenić. Ma zbliżoną do stali wytrzymałość i dlatego ma zastosowane w budownictwie mieszkalnym. M.in. jako więźba dachowa, belki, kozły, łaty…

 

Więźba nie z byle czego

Aby z drzewa powstało drewno, ale typowo konstrukcyjne, las potrzebuje często ręki człowieka – pielęgnacji. Ważnym w takim drewnie jest brak krzywizn, sęków (czyli śladów w budowie drewna po gałęziach)…

W dużym skrócie i uproszczeniu – tylko drzewo proste, bez gałęzi, zdrowe – nadaje się na taką więźbę. Dużo mamy takich drzew w lesie? Często przeważają drzewa krzywe i gałęziste. To sztuka i fach leśnika, by trochę „pomóc” i dostarczyć dla człowieka materiał do budowy dachów jego domów czy rzemiosł. Dzięki leśnictwu, wiemy jak to robić.

 

Papier to drewno

W Polsce papier produkuje się z drewna pochodzącego głównie z tzw. cięć pielęgnacyjnych. Jest to wycinanie drzew słabszych, wadliwych w celu umożliwienia wzrostu tym dorodnym – z których może będzie kiedyś „coś więcej”. Lub które pozostaną „nietknięte” ze względu na swe – równie cenne - walory przyrodnicze lub krajobrazowe.

 

Opalić się opałem

Opał, czyli części drzewa, które ze względu na swoją jakość nie nadają się do innego wykorzystania, powstaje w wyniku „odrzutu”. Jego ilość nie jest „z gumy”. Inaczej mówiąc – ilość opału jaka jest w ofercie nie zależy od leśników. Powstaje wynikowo. Jest uzależniona od dużo wcześniej (plan 10-letni) zaplanowanych działań gospodarczych.

 

Sekret trwałości lasu

Jaki jest sekret korzystania z przyrody bez jej dewastacji?

To korzystanie, czerpanie z jej dóbr, ale w sposób zrównoważony! To słowo klucz. A jej realizacja to sekret leśnego sukcesu.

Dlaczego pomimo zwiększenia się potrzeb człowieka na ten wspaniały surowiec, nie zwiększana jest ilość drewna którą się pozyskuje?

 

Nadal i nieprzerwalnie to potrzeby lasu determinują ilość dostępnego drewna na tzw. runku. To przyrodnicze potrzeby lasu, w celu zachowania jego ciągłości, zdrowotności i stabilnej wymiany pokoleń (trwania przez wieki), decydują o ilości pozyskiwanego drewna.

 

Określają to przyrodnicy – tzw. urządzeniowcy, podczas żmudnej, często wieloletniej pracy, przemierzając, mierząc i sprawdzając każdy fragmencik lasu wzdłuż i wszerz . Po to, by określić tą nieprzekraczaną ilość drewna, którą można wyciąć na następne 10 lat – według potrzeb lasu. Nic więcej!

 

By z naszej troski i pracy, skorzystały też kolejne pokolenia…