Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga kleszcze!

Nadeszła upragniona wiosna, a wraz z nią w lesie pojawiły się kleszcze przenoszące choroby. Przeczytaj jak można się bronić…

Najgroźniejszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

W przypadku dostrzeżenia wczepionego w skórę kleszcza należy go jak najszybciej usunąć, na przykład za pomocą pęsety lub specjalnych kleszczołapek (dostępne w aptece).  Pajęczaka należy uchwycić za twardą nasadę, tuż przy skórze i pociągnąć wzdłuż osi wkłucia, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym. Nie należy kleszcza wykręcać, wyciskać, smarować tłuszczem lub innymi środkami, gdyż może to spowodować wstrzyknięcie jeszcze większej ilości materiału zakaźnego. W przypadku problemów z usunięciem kleszcza należy zgłosić się do przychodni lekarskiej. Konsultacji medycznej wymagają także niepokojące objawy np.: pojawienie się rumienia, symptomów grypopodobnych jak gorączka, bóle głowy czy bóle kończyn.

Na boreliozę przenoszoną przez pajęczaki nie ma szczepionki, natomiast można zaszczepić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Aby zmniejszyć ryzyko ukłucia przez kleszcze należy, przed wyjściem na spacer, zadbać przede wszystkim o:

  • stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty)
  • odpowiedni ubiór (nakrycie głowy, długie spodnie, koszula z długim rękawem, pełne buty)
  • unikanie zarośli, paproci.

Po powrocie do domu należy starannie obejrzeć całe ciało, szczególnie okolice dobrze ukrwione. W przypadku znalezienia kleszcza należy go natychmiast usunąć i dokładnie umyć ręce.

 

Odpowiedni ubiór

Stosowanie repelentów

Wytrzepanie odzieży – nie wnoszenie do domu

Dokładne oglądanie ciała po wyprawie do lasu, parku, na łąkę

Dokładny prysznic

Właściwy sposób usuwania kleszczy z ciała