Asset Publisher Asset Publisher

Nagroda za schwytanie podpalacza

Nadleśnictwo Dobrzejewice szuka sprawców podpaleń lasu.

Osoba czy osoby odpowiedzialne za wielokrotne pożary lasu na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice są nadal bezkarne.

W związku z występującą w miesiącu kwietniu br. dużą ilością pożarów lasów powodujących ogromne zniszczenie w ekosystemach leśnych jak i zagrażające życiu i mieniu ludzi, podjęto kolejne kroki w celu odnalezienia podpalacza.

Zgodnie z Decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobrzejewice Nr 20/2020 z dnia 07 maja 2020 roku, Nadleśnictwo Dobrzejewice wyznacza nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 złotych za przekazanie wiarygodnej informacji organom ścigania, która pozwoli  zatrzymać sprawcę podpaleń lasu.

Te podpalenia muszą się skończyć! Cierpi las, w poczuciu zagrożenia żyją okoliczni mieszkańcy, rosną koszty akcji gaśniczych. To naprawde palący problem. - mówi Paweł Nas, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrzejewice. - Tylko dzięki zaangażowaniu strażaków, nie doszło jeszcze do tragedii. Las w kwietniu palił się kilka, kilkanaście razy dziennie, w godzinach rannych, południowych jak i nocnych. Od początku roku zanotowano na terenie nadleśnictwa 27 pożary. Prawie co trzeci pożar całego regionu kujawsko-pomorskiego, wybuchał u nas. – kontynuuje szef jednostki.

W miesiącu kwietniu na obszarze powiatu lipnowskiego odnotowano 34 pożary lasu (w tym na gruntach prywatnych) - różnej własności, w okolicach miejscowości: Maliszewo, Brzeźno, Trzebiegoszcz, Krzyżówki, Barany i Ignackowo. Policja szuka świadków tych podpaleń. Nagrodę za pomoc w chwytaniu podpalacza w wysokości kolejnych 5000 zł, wyznaczył także starosta lipnowski.

W jednym miejscu pożar jest ugaszany, w innym, w tym samym momencie zaczyna się palić. Wybuchają nawet cztery pożary na raz. Najgorszym dniem był 28 kwietnia, kiedy w lasach państwowych i prywatnych jednego dnia doszło do 13 pożarów w jednej okolicy.  – mówi Marcin Czajka, inżynier nadzoru obrębu leśnego dotkniętego podpaleniami. - A gaszenie lasów to nie taka prosta sprawa! Na szczęście potrafimy to robić. Ale angażujemy w tym celu wszelkie siły i środki. Ramię w ramię ze strażakami.

Niska wilgotność ściółki leśnej i powietrza to czynniki sprzyjające rozprzestrzenianiu się ewentualnych pożarów, ale nie są ich przyczyną.
9 na 10 z nich powoduje człowiek!

W okolicach Lipna grasuje leśny podpalacz!
Stwarza realne zagrożenie dla lasów, ludzi i ich mienia!

Pożary w niewielkich odstępach czasu, w niewielkich odległościach, często po kilka dziennie - to pozwala nam domniemywać, że ktoś podpala i nasze lasy państwowe jak i lasy prywatne. Podpalanie lasu to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo nie tylko mienia, ale ludzi, którzy mogą się w czasie pożaru w lesie znajdować. - mówi Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Nagroda przewidziana jest dla osoby, która przekaże do Policji potwierdzoną informację o ewentualnym podpalaczu.

Leśnicy apelują, by podczas spacerów po lesie zwrócić uwagę na innych ludzi, ich nietypowe zachowania.

System ochrony przeciwpożarowej lasu jest w Lasach Państwowych na najwyższym poziomie. Niestety bezmyślne zachowania "co niektórych", wystawiają czujność leśników i strażaków na najwyższą próbę.  Zachęcamy się do zapoznania z informacją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, załączoną poniżej.

Ochrona przeciwpożarowa lasu to także reakcja osób odpowiedzialnie odwiedzających las. Dlatego leśnicy liczą na społeczną czujność.

Policjanci na sygnały czekają natomiast pod całodobowymi numerami telefonów:

997, 112

oraz poprzez kontakt telefoniczny z oficerem dyżurnym w Komendzie Powiatowej Policji w Lipnie: 

tel. (54) 231 86 00 lub końcowy nr 21.

Numer kontaktowy do Nadleśnictwa Dobrzejewice: (56) 674 25 00.

Zauważyłeś pożar alarmuj: 998, 112!!!

Uratuj las!