Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać na fotografiach. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji w terenie. W tym celu leśnicy tworzą specjalnie do tego przystosowane obiekty.

1. Szkółka Leśna Bielawy. Dla dzieci i młodzieży Nadleśnictwo oferuje powierzchnię edukacyjną na szkółce leśnej Bielawy pod Toruniem, po której leśnicy chętnie oprowadzą. Szkółka leśna położona jest w Toruniu, ok. 300 m od przystanków komunikacji miejskiej (niopodal Ronda Olimpijczyków). Na terenie szkółki znajduje się miejsce wypoczynku, z wiatą, miejscem na ognisko i ławkami. Ponadto znajduje się tu nowoczesna sala wykorzystywana do celów edukacyjnych. Więcej na ten temat tutaj.

 

2. Leśnictwo Komorowo. 

Wyznaczona trasa rowerowa to pętla przeznaczona na zwiedzanie lasu i aktywny wypoczynek z wykorzystaniem kodów QR w edukacji leśnej. Ścieżka znajduje się na terenie leśnictwa Komorowo, w niedalekiej odległości od miasta Lipno (5 km od granic miasta). Przebiega przez drzewostany borowe Nadleśnictwa Dobrzejewice - zaczyna sie i kończy przy leśniczówce. Trasa pozwala odkryć zatopiony w kompleksie leśnym, malowniczy i charakterystyczny obraz dla okolicy, z bagnami, borówczyskami, aromatycznymi borami, które przeplataja tereny rolne.  Trasa wynosi 9 km. Podzielona jest na 12 przystanków, gdzie zdobędziemy informację na temat otaczającego lasu i gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników. Jest to ścieżka gruntowa, bywaja więc trudne piaszczyste nawierzchnie (jak to w lesie bywa). Łączny przejazd trasy zajmie około 3 godziny. Ścieżka ma na celu poznanie otaczającej flory i fauny oraz zrozumienie życia i budowy lasu. Zostań odkrywcą przyrody i przyjedź na ścieżkę!


3. Punkt turystyczno - edukacyjny
Siedziba Nadleśnictwa Dobrzejewice. Nie masz pomysłu na lekcje przyrody? Szukasz odpoczynku na łonie natury? Czeka na Ciebie przygotowany punkt o nazwie "Zielony zakątek". Na terenie obiektu znajduje się wiata, miejsce na ognisko oraz przyjazny środowisku plac zabaw. "Leśny zakątek" położony jest w odległości 200 m od siedziby Nadleśnictwa. Wokół otacza go malowniczy bór. Punkt ten jest idealnym miejscem rekreacji, wypoczynku i aktywnej edukacji ekologicznej.

"Zielony zakątek" ponownie udostępniony od września 2021 roku.