Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać na fotografiach. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji w terenie. W tym celu leśnicy tworzą specjalnie do tego przystosowane obiekty.

1. Szkółka Leśna Bielawy. Dla dzieci i młodzieży Nadleśnictwo oferuje powierzchnię edukacyjną na szkółce leśnej Bielawy pod Toruniem, po której leśnicy chętnie oprowadzą. Szkółka leśna położona jest w Toruniu, ok. 300 m od przystanków komunikacji miejskiej (niopodal Ronda Olimpijczyków). Na terenie szkółki znajduje się miejsce wypoczynku, z wiatą, miejscem na ognisko i ławkami. Ponadto znajduje się tu nowoczesna sala wykorzystywana do celów edukacyjnych. Więcej na ten temat tutaj.

 

2. Leśnictwo Komorowo. Jeżeli wolisz aktywny wypoczynek, idealna do tego celu będzie przygotowana przez Nadleśnictwo trasa rowerowa pod nazwą „Flora i fauna naszego lasu".
Ścieżka znajduje się na terenie leśnictwa Komorowo, w niedalekiej odległości od miasta Lipno (5 km od granic miasta). Przebiega przez drzewostany borowe Nadleśnictwa Dobrzejewice: od leśniczówki w kierunku jeziora Brzeźno. Jednym z przystanków ścieżki jest rezerwat przyrody „Bór Wąkole im. Prof. Klemensa Kępczyńskiego". Chroni on bór na wydmie śródlądowej z bujnie rozrastającym się jałowcem. Inną formą ochrony przyrody na trasie ścieżki jest pomnik przyrody – zabytkowa aleja Lipowa w miejscowości Brzeźno (pozostałość zespołu dworskiego z drugiej połowy XIX wieku). Trasa pozwala odkryć zatopiony w kompleksie leśnym, malowniczy i charakterystyczny obraz dla okolicy. Zobaczymy m.in. śródleśne bagno, oczko wodne – obiekt małej retencji, wyrobisko po torfie, osuwisko (ciekawostka geologiczno-historyczna), wydmy wałowe oraz nizinną rzekę Mień.
Trasa liczy 19.60 km. Zaczyna i kończy się w siedzibie leśnictwa Komorowo. Ścieżka rowerowa w Leśnictwie Komorowo jest w trakcie modernizacji. Już niedługo zaktualizowana oferta nowej trasy! Łączny przejazd trasy zajmie około 5 godzin. Na zakończenie zwiedzania przygotowane są obiekty edukacyjne przy leśniczówce: wiata o pojemności 40 miejsc, zielona klasa o pojemności 40 miejsc, miejsce na ognisko, staw z groblą, zadaszenie przy stawie na 6 osób. Ścieżka udostępniona jest grupom jak i osobom „niezorganizowanym". Natomiast, aby skorzystać z obiektu ze stołami przy leśniczówce, należy sie uprzednio skontaktować.

Formuła zwiedzania zakłada rozpoczęcie trasy przy Leśniczówce (poczatek trasy) i otrzymaniu ulotki informacyjnej z treścią opisową i mapką obrazującą przebieg trasy. Ścieżka ma na celu poznanie otaczającej flory i fauny oraz zrozumienie życia i budowy lasu. Zostań odkrywcą przyrody i przyjedź na ścieżkę!


3. Punkt turystyczno - edukacyjny
Siedziba Nadleśnictwa Dobrzejewice. Nie masz pomysłu na lekcje przyrody? Szukasz odpoczynku na łonie natury? Czeka na Ciebie przygotowany punkt o nazwie "Zielony zakątek". Na terenie obiektu znajduje się wiata, miejsce na ognisko oraz przyjazny środowisku plac zabaw. "Leśny zakątek" położony jest w odległości 200 m od siedziby Nadleśnictwa. Wokół otacza go malowniczy bór. Punkt ten jest idealnym miejscem rekreacji, wypoczynku i aktywnej edukacji ekologicznej.

"Zielony zakątek" ponownie udostępniony od września 2021 roku.