Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać na fotografiach. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji w terenie. W tym celu leśnicy tworzą specjalnie do tego przystosowane obiekty.

 

Leśne ścieżki edukacyjne

Szkółka Leśna Bielawy. Dla dzieci i młodzieży Nadleśnictwo oferuje powierzchnię edukacyjną na szkółce leśnej Bielawy pod Toruniem, po której leśnicy chętnie oprowadzą. Ścieżka położona jest ok. 300 m od przystanków komunikacji miejskiej, a jej trasa liczy 1,5 km i jest podzielona na 10 przystanków. W pobliżu szkółki znajduje się miejsce wypoczynku, z wiatą, miejscem na ognisko, są też stoły i ławki. Ponadto znajduje się tu nowoczesna sala wykorzystywana do celów edukacyjnych. Więcej na ten temat tutaj.

 

Leśnictwo Komorowo. Jeżeli wolisz aktywny wypoczynek, idealna do tego celu będzie przygotowana przez Nadleśnictwo ścieżka rowerowa pod nazwą „Flora i fauna naszego lasu".
Ścieżka znajduje się na terenie leśnictwa Komorowo, w niedalekiej odległości od miasta Lipno (5 km od granic miasta). Przebiega przez drzewostany borowe Nadleśnictwa Dobrzejewice: od leśniczówki w kierunku jeziora Brzeźno. Jednym z przystanków ścieżki jest rezerwat przyrody „Bór Wąkole im. Prof. Klemensa Kępczyńskiego". Chroni on bór na wydmie śródlądowej z bujnie rozrastającym się jałowcem. Inną formą ochrony przyrody na trasie ścieżki jest pomnik przyrody – zabytkowa aleja Lipowa w miejscowości Brzeźno (pozostałość zespołu dworskiego z drugiej połowy XIX wieku). Tu też znajduje się zabytkowy drewniany kościółek z XVIII wieku. Trasa ścieżki pozwala odkryć zatopiony w kompleksie leśnym, malowniczy i charakterystyczny obraz dla okolicy. Zobaczymy m.in. śródleśne bagno, oczko wodne – obiekt małej retencji, wyrobisko po torfie, osuwisko (ciekawostka geologiczno-historyczna), wydmy wałowe oraz nizinną rzekę Mień.
Trasa ścieżki dydaktycznej liczy 19.60 km. Jest podzielona na 13 przystanków i 5 miejsc wypoczynku. Zaczyna i kończy się w siedzibie leśnictwa Komorowo. Trasa ścieżki rowerowej liczy 19.60 km. Jest podzielona na 13 przystanków i 5 miejsc wypoczynku. Zaczyna i kończy się w siedzibie leśnictwa Komorowo. Łączny przejazd trasy zajmie około 5 godzin. Na zakończenie zwiedzania przygotowane są obiekty edukacyjne przy leśniczówce: wiata o pojemności 40 miejsc, zielona klasa o pojemności 40 miejsc, miejsce na ognisko, staw z groblą, zadaszenie przy stawie na 6 osób. Ścieżka udostępniona jest grupom jak i osobom „niezorganizowanym". Formuła zwiedzania zakłada udostępnienie w punkcie początkowym ulotki informacyjnej z treścią opisową poszczególnych przystanków ścieżki i mapką obrazującą przebieg trasy. Ścieżka ma na celu poznanie otaczającej flory i fauny oraz zrozumienie życia i budowy lasu. Zostań odkrywcą przyrody i przyjedź na ścieżkę!


Punkt turystyczno - edukacyjny
Siedziba Nadleśnictwa Dobrzejewice. Nie masz pomysłu na lekcje przyrody? Szukasz odpoczynku na łonie natury? Czeka na Ciebie przygotowany punkt o nazwie "Zielony zakątek". Na terenie obiektu znajduje się wiata na 30 osób, miejsce na ognisko, ławki, tablice edukacyjne oraz przyjazny środowisku plac zabaw. "Leśny zakątek" położony jest w odległości 200 m od siedziby Nadleśnictwa. Wokół otacza go malowniczy bór. Punkt ten jest idealnym miejscem rekreacji, wypoczynku i aktywnej edukacji ekologicznej.