Wydawca treści Wydawca treści

Pomysł na leśną rozgrzewkę!

Mateusz „Master" Masternak – były mistrz Europy w boksie zawodowym oraz Jolanta Studzienna – trenerka siatkówki i była reprezentantka Polski, opracowali zestawy ćwiczeń, które każdy można wykonać w lesie. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami, wyjścia do lasu i wspólnego trenowania!

Mateusz „Master" Masternak – były mistrz Europy w boksie zawodowym oraz Jolanta Studzienna – trenerka siatkówki i była reprezentantka Polski, opracowali zestawy ćwiczeń, które każdy można wykonać w lesie. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami, wyjścia do lasu i wspólnego trenowania!

Czy jesteśmy tylko amatorami i ćwiczymy rekreacyjnie czy traktujemy sport na poziomie wyczynowym, regularne ćwiczenia poprawiają kondycję naszego życia codziennego. A czy można sobie wymarzyć lepsze miejsce do dbania o naszą kondycje niż las? O tym dlaczego warto być aktywnym w lesie a nie w mieście przekonują leśnicy i naukowcy. Sekret kryje się w czystym powietrzu, dotlenieniu organizmu, poprawie krążenia i rytmu serca.

 

W leśnym powietrzu znajdują się natomiast kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych.

W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast oraz od 200-1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych;

 

Lasy są naturalnym miejscem rekreacji i wypoczynku, szczególnie ważnym dla mieszkańców dużych miast. Spełniają tym samym ważną funkcję społeczną, przejawiającą się m.in. zdrowotnym i kojącym oddziaływaniem na nasze zdrowie. Las to wymarzone i niepowtarzalne miejsce na odstresowanie się od dnia codziennego, nauki czy pracy. Przebywając w lesie nasz organizm szybciej się regeneruje, zwłaszcza po stresie i wysiłku fizycznym. Wpływa korzystnie zarówno na nasze ciało jak i umysł. Warto wypoczywać w lesie, odetchnąć pełną piersią. Nie ma tu spalin, jest za to dużo tlenu produkowanego przez rośliny. Las to tlen a tlen to życie.

Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;

 

Drzewa zapewniają nam też przyjemny chłód i cień w upalne letnie dni. Sprzyjają chwilom refleksji na łonie natury. Delikatnie szeleszczące na wietrze liście czy śpiew ptaków to nieustający koncert, którego odbiorcą może być każdy z nas. Warto się w niego wsłuchać i pozostawić choć na chwilę miejski zgiełk.

Bieganie po ścieżkach leśnych (miękkim podłożu) jest również korzystniejsze niż po betonie, gdyż angażuje więcej partii mięśniowych i odciąża stawy.

Kompleks leśny od wchodu i południa Torunia, to lasy Nadleśnictwa Dobrzejewice, położone w dzielnicy Bielawy i Na skarpie.  Leśnicy udostępnili lasy tuż przy rondzie Olimpijczyków w Toruniu, gdzie mieści się pętla tramwajowa, w postaci sześciu kilometrów ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych wraz z małą infrastrukturą taką jak ławki, kosze oraz siłownią zewnętrzną. Dla miejskich turystów, znajduje się też parking na samochody oraz wiata piknikowa. Tu zlokalizowana jest też nowoczesna szkółka leśna Bielawy.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was gotowe zestawy ćwiczeń opracowane przez profesjonalistów. To doskonały sposób na rozgrzewkę przed biegiem. Do zobaczenia na leśnych ścieżkach!