Lista aktualności Lista aktualności

Brudnica mniszka w natarciu

Informacja o zabiegu zwalczania - w związku z gradacją, czyli masowym pojawieniem się szkodników owadzich, które zagrażają trwałości istnienia okolicznych lasów:

Kujawsko-pomorscy leśnicy od początku kwietnia obserwują niepokojące ilości gąsienic brudnicy mniszki.

Brudnica mniszka to motyl, którego gąsienice są bardzo groźnym szkodnikiem lasów. Wiadomo już, że w Nadleśnictwie Dobrzejewice – w celu ochrony lasów - konieczne będą lotnicze opryski.

Wszystko zaczęło latem zeszłego roku, gdy ogarnięte żądzą miłości motyle przystąpiły do rójki.

Leśni podglądacze

Leśnicy już wtedy zauważyli, że rozmnażających motyli jest znacznie więcej niż zwykle. Obserwacja owadów różnych gatunków - ich notoryczne podglądanie, to element leśnej pracy. Zresztą bardzo ważny element...

Dzięki znajomości biologii owadzich szkodników -  leśnicy trzymają przysłowiową rękę na pulsie.

Zmasowany wylęg

Gąsienice brudnicy mniszki opuszczają osłonki jajowe w kwietniu i maju. Przez pierwsze dni po wylęgu larwy przebywają na korze, w skupiskach, tworząc tak zwane lusterka. Wyszukuje się je na drzewach i liczy. Kilka dni później zgłodniałe „maluchy” udają się w korony drzew, by tam żerować na igłach. Potrafią spowodować ogromne szkody. Są bardzo żarłoczne. Gdy występują licznie - potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach igieł. W ten sposób brudnica potrafi zniszczyć wiele hektarów lasu.

Atak wroga

Jak przerwać ten proces? Wszystko zależy od liczebności i siły natarcia wroga. W tym celu bardzo ważna jest obserwacja gąsienic szkodnika. W ostatnich dniach leśnicy zastosowali swoje sprawdzone metody liczenia jak: opaski lepowe na pniach (w trakcie wędrówek gąsienic w korony drzew) czy ścinkę kontrolnych drzew na płachtę (gdy gąsienice żerują już w koronach drzew). Niestety, na jednym drzewie są ich tysiące!

Na tej podstawie dnia 24 maja br. odbyły się kwalifikacje obszaru, na którym konieczny jest zabieg ratujący lasy. To już ostateczność. Ostatnia broń i możliwość w odparciu skutków natarcia szkodnika-wroga. 

Liczenie gąsienic wielkości kilku milimetrów to nużąca, ale bardzo ważna czynność w trakcie kontroli liczebności owada poprzez ścinanie drzewa na płachtę

 

Słychać niepokojące mlaskanie

Oprysk samolotowy z użyciem środka DIMILIN 480SC zostanie przeprowadzony na powierzchni 600 ha nad lasami Nadleśnictwa Dobrzejewice położonymi w Gminie Czernikowo. Są to fragmenty leśnictw: Dąbrówka, Jankowo i Wąkole. Szczegółową lokalizację przedstawia załączona mapka. Zabieg będzie wykonany przy sprzyjających warunkach pogodowych – bezwietrznych i bezdeszczowych dniach, w okresie od 25 maja do 17 czerwca 2022 roku. W celach bezpieczeństwa na ten czas został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu.

Środek użyty do oprysku, będzie w dawce nieprzekraczającej 0,1 l/ha (mniej niż jedna dziesiątą część litra na 10000 m2 lasu) - czyli dawce bezpiecznej dla pszczół.

Widząc nad horyzontem samolot, możecie być spokojni, że to działania dla dobra lasu.

- Dziś jest to ostatni moment na reakcję – by historia sprzed lat się nie powtórzyła – mówiła Marzenna Jenny-Wiesiołek, starsza specjalistka służby leśnej zajmująca się ochroną lasu w Nadleśnictwie Dobrzejewice.

Największa gradacja miała miejsce w latach 1978-1986, kiedy to ogólny areał masowego pojawu brudnicy mniszki w skali Polski wyniósł ponad 6 mln ha, mimo podjętych akcji zwalczania.

 

Na ręku leśnika widać głównych szkodników sosny: larwę borecznika (od lewej), gąsienicę brudnicy (środkowa) i gąsienicę barczatki (po prawej).

Zdjęcia wykonano w dniu kwalifikacji obszaru do zabiegu tj. 24 maja 2022 roku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podstawa prawna:

Zgodnie z ustawą o lasach, w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasu, właściciele lasów są zobowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych (art. 9 ustawy o lasach).

Ustawa nakłada na nadleśniczego obowiązek wykonywania zabiegów zwalczających i ochronnych, w razie wystąpienia organizmów szkodliwych w stopniu zagrażającym trwałości lasów (art. 10 ustawy o lasach).

Szkodniki liściożerne sosny są stale obecne w ekosystemach leśnych. Ich szkodliwe działanie uaktywnia się w chwili gwałtownego zwiększenie się liczebności populacji. Gdy owady wystąpią w liczebności zagrażającej trwałości drzewostanów, ograniczenie możliwe jest wyłącznie dzięki zastosowaniu skutecznego środka ochrony roślin.