Lista aktualności Lista aktualności

Naturalna czy sztuczna?

W Lasach Państwowych rozpoczęła się sprzedaż pachnących, świątecznych drzewek.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się do nas coraz większymi krokami. Zastanawiasz się czy lepsza jest żywa choinka czy sztuczna?

Wbrew powszechnym opiniom, to żywa choinka jest ekologiczna!

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że sztuczne choinki chronią lasy przed nadmierną eksploatacją. Jest to mylne spostrzeżenie. Kupując żywą choinkę, nie niszczy się lasu. Wręcz przeciwnie, chroni się środowisko.

Jak to możliwe?

Świerki w Lasach Państwowych wycina się, ale ze specjalnych powierzchni – tak zwanych plantacji choinkowych – zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek świątecznych. Na przykład w Nadleśnictwie Dobrzejewice są to fragmenty szkółki leśnej czy plantacje przy leśniczówkach. Dlatego pozyskanie młodych świerków nie narusza równowagi ekosystemu leśnego. Nie ubywa świerków w lasach. No chyba, że zamiast od leśników, kupujesz świerki z nieznanego źródła. Kradzieże choinek i stroiszu z lasów, to niszczący, nielegalny proceder.

Tylko nieliczne świąteczne drzewka od leśników pochodzą z typowych lasów - i tylko z planowych cięć pielęgnacyjnych, czyli miejsc gdzie świerki są przerzedzane, gdy rosną za gęsto. Dlatego leśnicy nie dostarczają na rynek tak ogromnej ilości świątecznych drzewek jak z plantacji.

Wybór należy do Ciebie

Za to choinki sztuczne, no cóż, jak sama nazwa wskazuje naturalne nie są. A już na pewno nie pachną lasem. Są one o wiele bardziej szkodliwe dla środowiska. Ich produkcja oraz utylizacja powodują wytwarzanie szkodliwych związków. Taka choinka, po wyrzuceniu będzie się rozkładać przez kilkaset lat.

W tym samym czasie, po wycięciu prawdziwych drzewek choinkowych, ich korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach taką choinkę możemy wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając naszego środowiska – tłumaczy Wojciech Stec, leśnik - szkółkarz, hodowca i pasjonat żywych świątecznych drzewek.

Do leśniczówki na zakupy

W Nadleśnictwie Dobrzejewice sprzedaż choinek m.in. prowadzimy w samym Toruniu. Szkółka Leśna Bielawy położona na Leśnym Trakcie (niedaleko pętli linii tramwajowej nr 1 na ul. Olimpijskiej), oferuje świąteczne drzewka różnych gatunków, zarówno w doniczce jak i cięte, świeże - prosto z plantacji.

Ponadto choinki świerkowe można nabyć przy leśniczówkach w Leśnictwie Osiek (Osiek nad Wisłą), Czernikowie, Komorowie (pod Lipnem) i Łochocinie (całkiem blisko od Włocławka). Lokalizacje tych miejsc (mapy dojazdu), znaleźć można w naszej zakładce Kontakty.

Ceny są bardzo przystępne. Zaczynają się już od 20 złotych za drzewko. Wszystko zależy od wielkości, a więc ile lat to drzewko rosło. Cena to suma poniesionych kosztów ich uprawy. Tutaj znajdziesz cennik choinek w roku 2021.

Wartość dodana

Żywa choinka wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Naturalna barwa igieł, zapach żywicy, nieco nieregularny kształt, odrobinę krzywy czubek (leśnicy mówią, że to "wierzchołek"), wszystko to nadaje wyjątkowy charakter każdemu świątecznemu drzewku i sprawia, że każda choinka jest inna. Naturalna aromaterapia i  tradycjonalizm w ekologicznej postaci.  

Dobre traktowanie

Choinki cięte - Aby Twoje drzewko jak najdłużej utrzymało igły, zahartuj je przez około 1 dzień w chłodnym pomieszczeniu (np. piwnicy lub osłoniętej werandzie). W mieszkaniu ustaw drzewko w specjalnym stojaku, jak najdalej od źródła ciepła (np. kaloryfera), zadbaj aby temperatura w pomieszczeniu nie wzrastała powyżej 20°C. Pamiętaj o regularnym napełnianiu stojaka wodą aby choinka jak najdłużej zachowała świeżość.

Choinki w doniczkach - Jeżeli planujesz wysadzenie choinki do gruntu, to choinkę w domiczce nie należy trzymać w mieszkaniu dłużej niż 10 dni. Przez pierwszy tydzień przechowuj drzewko w temperaturze 5°C (np. w garażu lub w piwnicy). Potem na 2-3 dni przenieś je do pomieszczenia o temperaturze 10°C. Na końcu wnieś drzewko do mieszkania, gdzie nie powinno być cieplej niż 20°C.

Po okresie świątecznym, znowu trzeba drzewko przygotować do zmiany warunków - tym razem do chłodu panującego na zewnątrz.

W tym celu na tydzień umieść je w temperaturze 10°C, a potem przenieś do pomieszczenia gdzie panuje temperatura około 5°C. W takich warunkach trzeba drzewko przechować do wczesnej wiosny, kiedy to będzie można je wysadzić do ogrodu. Jeżeli w międzyczasie roślina zacznie odżywać, co objawia się pojawianiem młodych pączków, do gruntu przesadź ją dopiero w maju.

Zresztą...

Czy wybierzesz choinkę naturalną czy sztuczną, pamiętaj, że święta to czas wyciszenia i zadumy.

Życzymy by ten czas był dobry i zdrowy.

A myśląc o zielonym, przystrojonym drzewku, wspomnijcie codzienną pracę leśników wykonywaną z pasją - dla dobra lasów i dla dobra ludzi.

To coś więcej niż TYLKO choinka.