Lista aktualności Lista aktualności

Czas na grzybobranie

W lasach Nadleśnictwa Dobrzejewice pojawiły się grzyby

Większość z nas nie wyobraża sobie jesieni bez spacerów po lesie w poszukiwaniu grzybów. Ten wyjątkowy czas spędzony na łonie natury to już nasza polska tradycja. Zeszłoroczny sezon był mało  urodzajny. Oczekiwaliśmy więc prawdziwych „grzybowych żniw". Takich „na bogato".

 - Są maślaki, prawdziwki, podgrzybki, koźlarze. Ja zbieram także kanie. Każdy na własne potrzeby spokojnie nazbiera– mówi napotkany w okolicach Wąkola grzybiarz.

Ostatnie deszcze dają nadzieję że to nie koniec zbiorów. Warto wykorzystać sprzyjającą aurę i wybrać się do lasu.

Ponieważ większość naszych lasów jest państwowa (blisko 80 proc. terenów leśnych), mamy do nich swobodny wstęp, możemy także bez ograniczeń korzystać z darów leśnego runa. W wielu krajach, jak w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, pojedyncza osoba zebrać może tylko określoną ilość grzybów (do 1,5-2 kg). W Belgii czy Holandii ich zbieranie jest w większości regionów albo w całym kraju w ogóle zakazane. Obok limitów ilościowych istnieją także czasowe, jak choćby w Austrii. We Francji nawet za grzybobranie w lasach publicznych trzeba słono zapłacić, a owocniki zachować można tylko do użytku własnego.

W weekendowe, wakacyjne dni: 20-21 sierpnia, nasze dobrzejewickie lasy przeżyły już pierwsze oblężenie. Aby jednak grzybobranie nie było pretekstem do bezprawnego wjazdu samochodem do lasu, a wysyp grzybów nie zamienił się w wysyp śmieci, obowiązują pewne zasady.

 - Każdy turysta powinien pamiętać, że choć tereny leśne są ogólnodostępne, to w pewne miejsca – ze względu na własne bezpieczeństwo lub dla dobra przyrody - nie powinniśmy chodzić, są to: m.in. uprawy leśne do 4m wysokości czy ostoje zwierząt. Obszary leśne są bardzo intensywnie penetrowane. Dla leśnych mieszkańców jest to niezwykle stresujący okres – mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Dobrzejewice Pan Bogusław Kashyna. W tym okresie nie zdziwi nas wędrujący łoś w pobliżu zabudowań ludzkich. Zwierzęta szukają spokoju, nawet kosztem własnego bezpieczeństwa.

Zabroniony jest także wjazd do lasu pojazdem silnikowym.

- Na wszystkich nieoznaczonych tablicą drogach leśnych obowiązuje zakaz poruszania się pojazdem silnikowym. Jest to ograniczenie wynikające z ustawy o lasach a jego nie przestrzeganie może być karane mandatem! – mówi Marcin Czajka, inżynier nadzoru z Obrębu Wąkole.

Zaparkowane w lesie samochody mogą skutecznie uniemożliwić prowadzenie gospodarki leśnej.

Lasy Państwowe zapraszają wszystkich do korzystania z przyrodniczego bogactwa. Róbmy to jednak w sposób świadomy i odpowiedzialny. Grzyby to nie jedyny powód, by wybrać się do lasu. Zakwitły wrzosy. Przełom lata i jesieni to okazja do relaksu i możliwość podziwiania wyjątkowo malowniczej o tej porze roku przyrody!