Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne "Łączą Nas Drzewa"

Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Urszulewie w dniu 7 listopada 2023 r. posadzili las w Leśnictwie Łochocin.

Spotkanie z miejscowym leśniczym połączone zostało z sadzeniem drzew i ogniskiem. Działanie było zainicjowane przez samych seniorów, jako spędzenie czasu na świeżym powietrzu w trakcie cennej aktywności fizycznej. Przy okazji obywatele mogli poszerzyć wiedzę na temat gospodarki leśnej w naszym kraju. 

Społeczne sadzenie lasu odbyło się pod hasłem „Łączą Nas Drzewa” i wpisało się w ogólnopolską akcję, która obyła się w kwietniu br. w większości nadleśnictw w Polsce. Nadleśnictwo Dobrzejewice tradycyjnie sadzi las z wykorzystaniem sadzonki kontenerowej na jesień. Ta pora roku  jest w warunkach przyrodniczych Nadleśnictwa najbardziej korzystna do uzyskania wspaniałej udatności nasadzeń i zdrowotności powstających w tym terminie upraw. 

Tegoroczne społeczne sadzenia lasu uczciły Wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Las powstały dzięki wspólnej pracy leśników i społeczeństwa, został wyróżniony specjalną, okolicznościową tabliczką z cytatem nauczania Papieża. Stary dąb chroniony przez leśników, będzie świadkiem jak kolejne pokolenie drzew rośnie dla wspólnego naszego dobra.

Nadleśniczy pogratulował zebranym kondycji i życzył zdrowia. Niejeden z seniorów sadził już las w swoim życiu. Ogrom nasadzeń w Polsce, które były prowadzone po IIWŚ w akcjach społecznych m.in. przez dzieci ze szkół - właśnie dożywają swojej starości. Las tak jak człowiek – podlega cyklom życiowym: rodzi się, dojrzewa i starzeje – a nieśmiertelność zyskuje w choćby w drewnianych przedmiotach, które mamy dzięki ich istnieniu.  Drewno zyskuje niemal magiczną wartość.