Lista aktualności Lista aktualności

Łosie żyją śród nas

W lesie, który jest dla mieszkańców Torunia miejscem spacerów i rodzinnego wypoczynku, coraz częściej dochodzi do spotkań człowieka ze zwierzęciem.

W pobliżu naszej leśnej szkółki można spotkać największego z przedstawicieli jeleniowatych.

Jest nim łoś!

- Średnio 500 kg masy ciała i nawet do 2 m wysokości w kłębie (czyli do łopatek – najwyższego punktu tułowia zwierzęcia) – mówi Leśniczy Leśnictwa Bielawy Wojciech Stec.

Łoś jest zwierzęciem roślinożernym. Dorosłe osobniki zjadają dziennie 20–50 kg karmy. Zimą, łosie wyrządzają szkody w lasach niszcząc drzewa przez tzw. spałowanie, obdzieranie pasmami kory z pnia, co może doprowadzić do całkowitego zamarcia drzewa.

Tym razem nie o tym… 

Łoś w mieście

Należy pamiętać, że łoś NIE jest zwierzęciem oswojonym przez człowieka!

Spotkanie z łosiem to dla każdego nie lada emocję. Zwierzę robi wrażenie wielkiego „konia” w lesie. Na ogół łoś jest zwierzęciem spokojnym, „leniwym” i mało płochliwym.

W Polsce od 2001 roku obowiązuje moratorium (zawieszenie polowań i całoroczny okres ochronny). Liczebność łosia wciąż intensywnie wzrasta. Szacuje się, że na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice, żyje populacja składająca się z około 200 osobników.

Stąd coraz częściej słychać informację na temat kolizji drogowych z udziałem łosia i coraz częściej można łosia zobaczyć na własne oczy.

Należy jednak pamiętać, że łoś NIE jest zwierzęciem oswojonym przez człowieka!

Jego prawidłowe instynkty to przede wszystkim instynkt obronny. Dlatego tak ważne jest, by nie drażnić i nie zbliżać się do dzikich zwierząt. Pomimo sympatii do tych dużych, ociężałych saków, nie warto narażać dzieci, chcąc pokazać im go z bliska.

Łosie mogą zaatakować człowieka w sytuacji zagrożenia lub w celu ochrony młodych. Ranny np. potrącony przez samochód łoś czy chroniąca swoje młode klempa (samica łosia) mogą być agresywne. Niektóre osobniki są bardziej śmiałe i potrafią „zaszarżować” na człowieka.

Łosiom już nie straszne sąsiedztwo ludzkich osiedli.

Synurbizacja, czyli proces ewolucyjnego przystosowywanie się roślin i zwierząt do warunków miejskich postępuje...

W wyniku rozwoju cywilizacyjnego opanowujemy naturalne do tej pory środowiska zwierząt. Las wokół szkółki na osiedlu „Na Skarpie” jest coraz intensywniej penetrowany przez człowieka – szukamy naturalnego wypoczynku i rekreacji. Las jest ku temu najlepszym miejscem. To my - ludzie jesteśmy w lesie gośćmi.

Także poprzez rozbudowę śródleśnych osiedli, zwierzęta szukają nowych miejsc do życia i rozmnażania.

Dlatego pamiętajmy i uszanujmy dzikość łosia. Nie zbliżajmy się do niego. Nie dokarmiajmy. I nie puszczajmy w lesie naszych psów luzem.

Dla naszego wspólnego: łosia i człowieka - dobra.

 

W tle zdjęć - ulica Olimpijska w Toruniu.