Lista aktualności Lista aktualności

Minister Środowiska na Szkółce leśnej Bielawy

Minister Środowiska Michał Woś, zaszczycił swoją obecnością lasy regionu toruńskiego.

Kujawsko-pomorskie lasy to tereny na których w sierpniu 2017 roku, miał miejsce największy kataklizm w historii Lasów Państwowych. Huragan stulecia spustoszył wtedy lasy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, ale też w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinku, Łodzi i Wrocławiu. Łącznie na terenie 60 nadleśnictw!

Stąd też, gospodarz spotkania, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Bartosz Bazela zaprezentował Ministrowi Środowiska postęp tegorocznych prac odnowieniowych. W czasie wiosennego sadzenia kujawsko-pomorscy leśnicy posadzili ponad 5700 ha hektarów lasów, z czego aż 3740 ha – to nowe pokolenie lasu na terenach zniszczonych przez huragan.  W sumie, do tej pory odnowiono, czyli posadzono ponownie las na ponad połowie zniszczonej powierzchni.

W samej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w tamtą jedną noc na ziemi zaległo bądź zostało połamanych 5,5 mln m3 drzew. Dla porównania pozyskanie takiej ilości drewna w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej zajmuje wszystkim nadleśnictwom toruńskiej dyrekcji prawie trzy lata.

I niemal w trzy lata później, 7 lipca 2020 roku, tu na Szkółce leśnej Bielawy, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, osobiście podziękował braci leśnej za ogrom pracy jaki dotychczas wykonali. Pogratulował dobrze wykonanego zadania. Zachęcił do dalszego działania  - dla lasu i dla ludzi.

Dlaczego na szkółce? To tu leśnicy hodują od nasionka -  sadzonki drzew w celu odnowienia lasu na terenach poklęskowych. Z tej szkółki wyjeżdżają młode, jeszcze maleńkie, ale pełne zdrowia i witalności drzewa w teren m.in. Borów Tucholskich. Celem leśników jest bowiem, by w jak najkrótszym czasie las pojawił się, tam gdzie przepadł.

Spotkanie, które odbyło się z zachowaniem wymaganego na tą chwilę reżimu sanitarnego, było okazją by wspomnieć zeszłoroczną akcję #SadziMY. Prezydent Andrzej Duda zainaugurował wówczas tę szlachetną, społeczną inicjatywę w Nadleśnictwie Rytel. Jak widać było na zaprezentowanych zdjęciach i filmie oraz w wydanym na tę pamiątkę albumie, dęby własnoręcznie posadzone przez Prezydenta mają się dobrze i rosną „jak na drożdżach”. Użyte powiedzenie nie jest bez znaczenia. Sadzonki sosny zwyczajnej produkowane na Szkółce leśnej Bielawy, są bowiem mikoryzowane. To znaczy szczepione specjalnymi gatunkami grzybów – przyjaznych pomocników, dzięki którym młode drzewka mają ułatwiony wzrost i rozwój. Mikoryza jest na trudnych terenach leśnych bardzo pożądana.

Ekosystem leśny to wzajemna sieć powiązań. A symbioza poprzez mikoryzę to tylko jeden z przykładów naturalnej współpracy jego elementów. Dobra współpraca jest więc ważna. I układa się naturalnie także w systemowych rozwiązaniach takich jak inwestycje szkółkarskie. Szkółka leśna Bielawy – miejsce tego uroczystego spotkania, otrzymała w 2010 roku dofinansowanie na budowę -  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który nadzoruje ministerstwo środowiska.

- Lasy Państwowe są organizacją świetnie zorganizowaną, niezawodną, na którą zawsze można liczyć. Świadczą o tym również sukcesy związane z likwidacją skutków huraganu stulecia i prowadzoną tam odbudową lasów. - podkreślił w swym wystąpieniu minister.

Reakcją na huragan stulecia była szybka rozbudowa obiektu (w ciągu zaledwie roku) i podwojenie produkcji, która osiąga teraz poziom ponad 6 mln sztuk sadzonek kontenerowych rocznie. Na tej szkółce produkuje się szybko i profesjonalnie. Ot taka nowoczesność w świecie leśników z tradycyjnym poszanowaniem dla lasu i przyrody. Dlatego konferencja zorganizowana przez RDLP w Toruniu na szkółce Nadleśnictwa Dobrzejewice, dała możliwość jej zwiedzenia przez tak ważne osoby dla rozwoju szkółkarstwa i lasów w Polsce, jak Minister Środowiska i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.