Lista aktualności Lista aktualności

Nie śmieć! Nie krzywdź!

Szkodliwość śmieci w lesie od drugiej strony! Na przykładzie żuka, bardzo pożytecznego żuka!

To jeden z tych owadów, które w leśnym ekosystemie mają do odwalenia kupę roboty! I to dosłownie. To właśnie one zajmują się usuwaniem wszelkich naturalnych nieczystości !

Dzięki kopaniu podziemnych kanałów i zapełnianiu ich (w zależności od gatunku, a do "wyboru" jest: żuk leśny, żuk wiosenny, żuk gnojowy) odchodami lub martwą materią roślinną, zwłaszcza ściółką, przyczyniają się do szybszego rozkładu tych elementów dna lasu. Dzięki tym "podziemnym korytarzom" poprawia się przewiewność i przesiąkliwość. Wszystko co zakopią, świetnie też nawozi glebę.

Żuki zakopują znacznie więcej niż potrzebują do konsumpcji ich larwy, które rozwijają się i żerują pod ziemią. Troskliwi rodzice zapychając "jedzeniem" kanały zapewniają swojemu potomstwu dobry start w dorosłość.

W ciągu roku, ogół żuków na jednym hektarze lasu jest w stanie podobno zakopać nawet ćwierć ton (!) szczątków organicznych pochodzenia roślinnego.

Można przekornie powiedzieć, że w kupie siła!

Ponieważ żuk lokalizuje pożywienie za pomocą węchu, pozostawione w lesie śmieci takie jak puste puszki czy butelki po napojach często wabią je zapachem, stając się dla nich śmiertelną pułapką.
Jedna taka butelka może przynieść śmierć nawet stu chrząszczom.


Pamiętajmy o tym idąc na spacer do lasu!

Zabierz ze sobą to co przyniosłeś. Sezon grzybowy (miejmy nadzieję urodzajny) tuż tuż.

Dla człowieka pusta butelka czy puszka to tylko śmieć, dla zwierząt śmierć!