Lista aktualności
Uczmy się kochać… lasy
Są lasy - jest edukacja… i udana zbiórka funduszy na leczenie chorego dziecka.
21 marca - ten piękny, słoneczny i (już) wiosenny dzień w dobrzejewickich lasach spędził z leśnikami Wojtek. Termin wizyty nieprzypadkowy, tego bowiem tego dnia obchodzaony jest Międzynarodowy Dzień Lasów.
Zosi na zdrowie
Ten dzień to prezent od Wojtka i dla Wojtka. Jego rodzice wylicytowali voucher na „Dzień z leśnikiem”, który Nadleśnictwo Dobrzejewice zaoferowało w trakcie trwania zbiórki środków na leczenie Zosi Szcześniewskiej.
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli i przy udziale leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, w ciągu 8 miesięcy udało się zebrać dla Zosi pieniądze na najnowocześniejszą terapię w leczeniu SMA (genową).
Wojtek okazał się wielkim pasjonatem lasów. Ciekawość i wiedza 8-latka zachwyciła leśników. Dzień w lesie był także jego urodzinowym prezentem. Co takiego zobaczył w trakcie tego jednego dnia z pracy leśnika? – zobaczyć można na zdjęciach.
Czym zajmuje się leśniczy?
Leśniczy zarządza, organizuje i nadzoruje prace z zakresu gospodarki leśnej. Duże działy przyrodnicze w jego pracy to m.in. te dotyczące nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, ochrony, użytkowania i urzadzania lasu, a szczegółowiej… budownictwa, edukacji, ochrony przyrody, pożarnictwa, dendrologii, łowiectwa, turystyki, brakarstwa… i długo by jeszcze wymieniać…
Zajmuje się także zwalczaniem szkodnictwa leśnego, odpowiada za sprzedaż drewna. Towarzyszy życiu okolicznych lasów od nasionka po drewno. Dba, by las istniał, by trwał w ciągłej przemianie pokoleń.
Pomocnikiem leśniczego jest podleśniczy – też leśnik.
Specyfika pracy
Praca leśniczego nie ogranicza się do 40 godzin tygodniowo - oddzielenie życia zawodowego od prywatnego może nie być ani proste ani wykonalne, bo praca leśniczego ma nienormowany charakter. W razie potrzeby zobowiązany jest on do pełnienia obowiązków poza normalnymi godzinami pracy (także w nocy, niedziele i św

ięta), np. gdy odbywają się "akcje specjalne", takie jak dyżury przeciwpożarowe
Gdzie pracuje leśniczy?
Miejscem pracy leśniczego jest teren powierzonego mu leśnictwa, a w leśniczówce znajduje się pomieszczenie biurowe, w którym może on w wyznaczonych godzinach przyjmować interesantów. Większość pracy wykonuje jednak w lesie, przemierzając każdego dnia - pieszo lub służbowym samochodem - wiele kilometrów.
Leśnik, jaki jest, nie każdy widzi
Leśnika powinna charakteryzować dobra organizacja własnej pracy, zaradność, przezorność, asertywność, odpowiedzialność, lojalność.
Poza tym powinien wykazywać się wytrzymałością fizyczną, dobrą kondycją i orientacją w terenie, odpornością na niskie i wysokie temperatury. Należy również wspomnieć, że pracuje w towarzystwie szeregu nękających gatunków owadów. Warto wspomnieć, że leśnicy mają swoją chorobę zawodową - jest nią borelioza.
Często spędza czas samotnie w lesie, mieszka z dala od osiedli ludzkich. Zna za to każdy kawałek lasu, którym się opiekuje.
Zjeść ciastko i mieć ciastko
Wizerunek leśnika ucierpiał w ostatnich latach poprzez propagowane przez niektórych ekologów - emocjonalne podejście do spraw przyrody. Leśnik, który wycina drzewa postrzegany miałby być jako „kat” zamiast „znawca, profesjonalista w tematach lasu i przyrody”. Paradoks „niezrozumienia” pracy leśnika przez „ekologów’ polega na tym, że to leśnicy najbardziej sprzyjają proekologicznym zachowaniom. Gospodarują lasami tak, aby drzew w Polsce przybywało (raport GUS), a gospodarka miała surowiec do produkcji ekologicznych produktów. Las to nadzwyczajne naturalne, odnawialne źródło ekologicznego surowca – o które leśnicy dbają, by go nigdy nie zabrakło. Kolejnym pokoleniom także...
Zrównoważone gospodarowanie to mądre gospodarowanie
Bo nie o drewno chodzi, ale ciągłość gospodarowania tym drewnem… co proste nie jest. Tak jak nie jest prosta fachowa wiedza na temat chirurgii czy budownictwa.
Leśnicy już od stu lat dbają o to, aby polska natura była w coraz lepszej kondycji, a gospodarka mogła w bezpieczny dla przyrody sposób korzystać z jej darów.