Lista aktualności Lista aktualności

Zamień stare urządzenia na nowe drzewa

Pozbądź się elektrośmieci i otrzymaj symboliczną sadzonkę leśnego drzewa.

Zachęcamy do zbiórek i udziału w akcji ekologicznej.

Zielony symbol

Nadleśnictwo Dobrzejewice wspiera ekologię. Przystąpiło do partnerstwa i współpracy w zbiórce tzw. elektrośmieci.  Działanie - drzewko za elektrograty - ma zachęcić do pozbycia się e-śmieci z domu i do zastanowienia się nad  gospodarką surowcami. Firma KARAT z Lubicza pod Toruniem z którą Nadleśnictwo rozpoczęło współpracę, przetwarza zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny.

Czym są elektrośmieci?

O elektrośmieciach czy elektroodpadach mówi się w kontekście wszelkich popsutych, niepotrzebnych lub nieużywanych już urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które działają na prąd lub na baterie. 

Eksperci szacują, że w przeciętnym europejskim domu są 72 urządzenia elektroniczne. Średnio 11 spośród nich jest popsutych lub nie działa. Oznacza to, że w każdym domu znajduje się 4-5 kg elektrośmieci, które czekają na wyrzucenie. 

Ciężka sprawa

Rokrocznie na całym świecie jest generowane średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To więcej, niż waży chiński Wielki Mur - najcięższy obiekt stworzony przez ludzkość.

Uwzględniając wzrostowy trend, szacuje się, że do 2030 r. ilość elektronicznych śmieci wyniesie 74 milionów ton.

Na wagę złota

Pamiętajmy! Elektrośmieci nie można wyrzucać do zwykłych kontenerów. Zawarte w nich, m.in. kadm, rtęć, związki bromu czy azbest są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Zawierają także coś bardzo cennego! Otóż zawierają drogocenne kruszce i surowce.

- Elektośmieci to jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w Europie i na świecie. Aby zmienić ten trend, nie powinniśmy myśleć o nich jako o odpadach, ale raczej o zmarnowanej szansie - mówi Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

W milionie telefonów komórkowych znajduje się 24 kg złota, 16 tys. kg miedzi, 350 kg srebra i 14 kg palladu. To surowce, które można odzyskać i przywrócić do cyklu produkcyjnego.

Zamiast kopalni

Złoto zawierają różne elektroniczne sprzęty, których używamy na co dzień. Są np. w komputerach, laptopach (możliwe jest odzyskiwanie złota z płyt głównych, odzyskiwanie złota ze styków, procesorów itd.), smartfonach i telefonach starszej generacji, magnetowidach itd. Każda tona przetworzonych odpadów elektronicznych zapobiega emisji 2 ton CO2 potrzebnych do wydobycia tej samej ilości surowców.

Recykling

Działalność w zakresie szeroko rozumianego recyklingu prowadzi firma Karat. Odbiera, magazynuje i przetwarza odpady do ponownego wykorzystania. System zbiórki organizuje we współpracy z gminami województwa kujawsko-pomorskiego i nie tylko. Najbliższe okazje do pozbycia się sprzętów są np. pod urzędami gmin w miejscowościach: Dębnica Kaszubska (8 sierpnia), Parchowo (12 sierpnia) czy Osie (19 sierpnia). Szczegóły dotyczące zbiórek rozpropagowuje konkretna gmina. Wielkogabarytowy sprzęt odbierają także bezpośrednio z gospodarstw domowych.

Taki sprzęt przerabiany jest na nowy surowiec: stal, aluminium, gumę, szkło, czy miedź.

Jesteśmy chomikami

Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zbędne przechowywanie w naszych domach znajdują się akcesoria elektroniczne, takie jak słuchawki czy piloty zdalnego sterowania. Drugą pozycję zajmują małe sprzęty domowe, takie jak zegary czy żelazka. Na trzecim miejscu plasują się małe urządzenia informatyczne, takie jak zewnętrzne dyski, rutery, klawiatury, myszki, potem - telefony komórkowe, a na piątym sprzęt to przygotowywania jedzenia, czyli np. tostery czy grille. Ręka do góry kto nie ma takich zbędnych rzeczy w domu!

Cel akcji

Leśnicy oferując sadzonkę za e-śmieć, promują surowce odnawialne.  W czasie prowadzonych zajęć edukacyjnych, często spotykaną trudnością jest wymienienie przykładu surowca odnawialnego i nieodnawialnego. Często mylony jest recykling z wykorzystaniem zasobów odnawialnych.

Pamiętajmy, recyklingowi podlegają surowce/zasoby nieodnawialne czyli takie, których proces formowania został zakończony, ich systematyczne korzystanie z nich prowadzi do ich wyczerpania. Jest nim wspomniane złoto, miedź, ale także ropa naftowa z której m.in. produkowany jest plastik.

Zasoby odnawialne to te, które mogą być stale uzupełniane. Gdy odpowiednio się nimi gospodaruje, mogą ciągle "istnieć", a zatem dostarczać użytecznych usług, zaspakajać potrzeby - w nieskończoność.

Drewno- super surowiec

Najbardziej naturalnym, ekologicznym i w pełni odnawialnym surowcem jest DREWNO! Nigdy nie zabraknie drewna, gdy w miejscu wyciętych drzew ZAWSZE będziemy sadzić drzewa nowe! Dla kolejnych pokoleń. Dlatego leśnicy zbierają nasiona, sieją, hodują drzewa, by ten cykl trwał. To konsekwencja korzystania z dóbr przyrody.

Ekologicznie? Co to znaczy? Pomyśl.

Leśnictwo to technika zrównoważonego gospodarowania zasobami czyli umiejętność zachowania ciągłości dostarczania drewna, bez zachwiania trwałości istnienia lasów.

Załóżmy, że jest nam tak przykro z powodu wyciętego drzewa, że od dziś nie korzystamy z drzew, ani z drewna.... Żyjemy wtedy w świecie plastiku i promujemy doszczętne zniszczenie źródeł surowców nieodnawialnych. 

 

Materiały do pobrania