Asset Publisher Asset Publisher

Co daje nam las oprócz drewna? Użytkowanie uboczne

Drewno jest nam niezbędne do życia od najdawniejszych czasów. Najpierw ogrzewało i pozwalało przyrządzić nam posiłki, umożliwiało podróże. Dziś drewno wykorzystywane jest między innymi w budownictwie, meblarstwie, zapewnia nam papier. Oprócz drewna las daje nam również tak zwane użytki uboczne czyli płody leśne oraz inne dobra materialne pozyskiwane z lasu (poza drewnem) w celu zaspokojenia potrzeb człowieka.

 

Jakie możemy wyróżnić użytki uboczne lasu?

Las posiada wiele dóbr, z których możemy korzystać. W czasach pierwotnych niemal całkowicie zaspokajał potrzeby życiowe człowieka. Większość polskich lasów to lasy publiczne, a korzystanie z ich bogactw regulowane jest przez prawo. Część darów można pozyskiwać na własne potrzeby bez ograniczeń, a niektóre z nich wymagają korzystania ze specjalnych uprawnień (np. myśliwskich).

Do darów lasu, których nie możemy swobodnie pozyskiwać, należą drzewa i gałęzie. Często w okresie Świąt Bożego Narodzenia możemy zakupić tzw. stroisz (gałęzie do dekoracji) i drzewka iglaste – świerkowe lub jodłowe. Coraz więcej jest amatorów dziczyzny, nic dziwnego ponieważ mięso leśnych zwierząt jest smaczne i zdrowe. Niestety aby polować, należy zdobyć specjalne uprawnienia. Dla pozostałych osób jedyną szansą na spróbowanie na przykład sarniny jest zakup jej w sklepach. W okresie jesiennym naszą polską tradycją jest zbieranie grzybów. Oprócz tego, że są one smaczne i nadają potrawą znakomity smak, mają również wysoką zawartość soli mineralnych i związków aromatycznych. Las to nie tylko grzyby, ale także owoce: poziomki, borówki, jeżyny, maliny, dereń, róża, głóg, malina, żurawina. Leśne owoce mają mniejszą zawartość cukru i są bogatsze w witaminy. Zawierają także większą ilość kwasów organicznych i związków mineralnych. Owocami leśnymi są także orzechy laskowe. Dobra jakie możemy pozyskiwać z lasu to również zioła. Spośród nich możemy wyróżnić pokrzywę zwyczajną, gajowca żółtego, pierwiosnka lekarskiego, mniszka lekarskiego, szczawik zajęczy.

 

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że las jest swoistym supermarketem. Możemy przecież pozyskać z niego wiele dóbr. Przy ich zbiorze należy jednak pamiętać o poszanowaniu przyrody.