Wydawca treści Wydawca treści

Jak nie zgubić się w lesie?

Spacery po lesie wydają się być świetnym pomysłem na spędzanie aktywnie czasu wolnego. Nawet krótki wypad do lasu pozwoli nam naładować baterie oraz zredukować stres. Niestety zdarza się, że brakuje nam orientacji w terenie i możemy zabłądzić, zwłaszcza wtedy gdy nie poruszamy się wyznaczonymi szlakami. Warto przypomnieć sobie podstawowe informacje jak nie stracić orientacji w terenie.

 

 

Nietypowe słupki

Las wydaje się być odosobnionym i "niepoukładanym" miejscem. Są to tylko pozory. Każdy fragment lasu został szczegółowo opisany. Aby łatwiej było nam się orientować w terenie oraz realizować wyznaczone funkcje gospodarcze i ochronne, las podzielony jest na fragmenty – oddziały leśne, które zwarte w jedną całość tworzą kompleks leśny.

Oddziały zazwyczaj mają kształt prostokąta, każdy z nich posiada swój numer, który możemy znaleźć na betonowych słupkach umieszczonych w narożnikach oddziału (południowo-zachodni narożnik prostokąta).

Jeśli przez przypadek zdarzy nam się zgubić, wystarczy że będziemy poruszać się w jednym kierunku, dzięki temu uda nam się wyjść na drogę lub bezdrzewny pas tzn. linię oddziałową. W tym miejscu najczęściej znajdziemy słupek oddziałowy z numerem oddziału oraz obrębu leśnego, a także numery sąsiednich oddziałów. Dzięki temu łatwiej będzie nam zlokalizować gdzie jesteśmy. Pozostaje nam tylko odnaleźć to miejsce na mapie lub/i poinformować przez telefon. Leśniczy wtedy z łatwością pomoze nas odnaleźć.  

Należy pamiętać, aby w razie takiej sytuacji jak stracenie orientacji w terenie nie panikować. Warto zachować trzeźwy umysł, spokojnie podążać w jednym kierunku dzięki temu trafimy na inne charakterystyczne elementy terenu takie jak linie energetyczne lub gazociągi.

Mapa tradycyjna czy aplikacja internetowa?

Aby ułatwić sobie orientację w terenie warto zabrać ze sobą rzeczy, które pomogą nam odnaleźć się w razie kryzysowej sytuacji. Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnej formy mapy, czyli papierowej mimo tego warto mieć ją zawsze przy sobie i wiedzieć jak się z nią poruszać. Do tego warto mieć też kompas. Aby dopasować kompas do mapy należy ułożyć ją obok, tak by brzeg mapy leżał równolegle do wskazówki kompasu, czerwona strzałka będzie wskazywała nam górę mapy czyli północ.

Dla zwolenników technologii stworzone są specjalne aplikacje internetowe, które ułatwią nam poruszanie się po lesie. Z takiej elektronicznej wersji mapy możemy skorzystać w darmowej wersji aplikacji mBDL. Znajdziemy w niej wiele map tematycznych jak i pomocnych funkcji takich jak GPS.

Chcesz zainstalować lub zobaczyć jak aplikacja działa?  Wejdź TUTAJ

Urządzenia elektroniczne niewątpliwie ułatwiają nam orientację w terenie niestety mają również wady, mogą się zniszczyć, rozładować lub zalać. W takim przypadku zawsze warto mieć przy sobie mapę papierową, która przyda się gdy GPS zawiedzie.

 

Pamiętaj o tym aby przed wyjściem do lasu spisać sobie numery alarmowe poszczególnych służb oraz numer telefonu do nadleśnictwa, w którym się znajdujemy. Może to okazać się bardzo pomocne w przypadku zabłądzenia w lesie.

Przygotowując sie do wyprawy możesz wydrukować sobie CHECK-LISTĘ (do pobrania w załączniku).

 

 

Materiały do pobrania